newsline

Uppdaterat 12/11-2018

AVELSVÄRDEKLASSER – HINGSTAR

Hederspremie för avkommor: Hingst med minst 50 bedömda avkommor och avelsindex lägst 118
Elit för avkommor: Hingst med minst 25 bedömda avkommor och avelsindex lägst 118
Klass I för avkommor: Hingst med minst 15 bedömda avkommor och avelsindex lägst 118

Avelsvärdeklasser kan delas ut postumt.

Följande hingstar har erhållit hederspremie:
Ísar frá Keldudal IS2000157023 – 2018, 121 i BLUP och 56 bedömda avkommor
Nökkvi frá Vestra-Geldingaholti IS1990188031
Askur från Håkansgården SE1992104328
Mökkur frá Varmalæk IS1985157400

Följande hingstar har erhållit ELIT:
Oliver frá Kvistum IS2004181963 – 2018, 129 i BLUP och 30 bedömda avkommor
Álffinnur frá Syðri-Gegnishólum IS2007187660 – 2017, 124 i BLUP och 30 bedömda avkommor
Prins från Knutshyttan SE2003102230 – 2016, 121 i BLUP och 29 bedömda avkommor
Hraunar frá Efri-Rauðalæk IS1999165491 – 2016, 118 i BLUP och 28 bedömda avkommor
Illingur frá Tóftum IS1998187280
Hrafnfaxi frá Vestra-Geldingaholti IS1994188037
Ísar frá Keldudal IS2000157023
Kraftur frá Bringu IS1995165864
Rökkvi frá Hárlaugsstöðum IS1997186541
Flipi från Österåker SE1990102766
Jór från Kjartansstöðum IS1989187330
Nökkvi frá Vestra-Geldingaholti IS1990188031
Spuni frá Miðsitju IS1992158707
Jarl frá Búðardal IS1991138001
Svalur frá Glæsibæ IS1980157310
Atli frá Syðra-Skörðugili
Fákur frá Sauðárkróki IS1981157130

Följande hingstar har erhållit Klass I:
Vaki från Österåker SE2007107134 – 2018, 126 i BLUP och 15 bedömda avkommor
Oliver frá Kvistum IS2004181963 – 2017, 127 i BLUP och 19 bedömda avkommor
Álffinnur frá Syðri-Gegnishólum IS2007187660 – 2016, 123 i BLUP och 23 bedömda avkommor
Mídas frá Kaldbak IS2003186295 – 2016
Hraunar frá Efri-Rauðalæk IS1999165491
Soldán frá Hvitanesi IS1996184610
Þorvar frá Hólum IS1997158300
Falur frá Blesastöðum IS1998187810
Viglundur frá Vestra-Fífholti IS1995184651
Frami från Häringe SE1992104601
Fannar frá Auðsholtshjáleigu IS1996187051

line

AVELSVÄRDEKLASSER – STON

Hederspremie för avkommor: Sto med minst 5 bedömda avkommor och avelsindex lägst 116
Elit för avkommor: Sto med minst 4 bedömda avkommor och avelsindex lägst 115, eller 6 bedömda avkommor och avelsindex lägst 110
Klass I för avkommor: Sto med minst 4 bedömda avkommor och avelsindes lägst 110
Klass II för avkommor: Sto med minst 4 bedömda avkommor och avelsindex lägst 105

Avelsvärdeklasser kan delas ut postumt.

Följande ston har erhållit Hederspremie:
Svala från Solbacka IS1997209510 – 2018, 124 i BLUP och 5 bedömda avkommor
Spurning frá Kirkjubæ IS1993286105 – 2018, 116 i BLUP och 5 bedömda avkommor
Hryðja frá Hvoli IS1998287130 – 2016, 125 i BLUP och 6 bedömda avkommor
Nótt från Knutshyttan SE1995206383
Snotra från Örvik SE1994205966
Von frá Vindheimum IS1984257039
Ljúfa frá Eyrabakka IS1982287013
Svala från Knutshyttan SE1997207533 – 2015
Diva från Gategården SE1993204940 – 2015

Följande ston har erhållit ELIT:
Hrísla från Skáneyland SE2002202008 – 2018, 121 i BLUP och 4 bedömda avkommor
Svala från Solbacka SE1997209510 – 2017, 123 i BLUP och 4 bedömda avkommor
Vaka från Österåker – SE2001200503 – 2017, 120 i BLUP och 4 bedömda avkommor
Júlía frá Kirkjubæ IS1998286106 – 2017, 113 i BLUP och 6 bedömda avkommor
Hryðja frá Hvoli IS1998287130
Spurning frá Kirjubae IS1993286105
Svala från Knutshyttan SE1997207533
Nótt från Knutshyttan SE1995206383
Snotra från Örvik SE1994205966
Vindskjóna från Örvik SE1990204140
Gná frá Efri-Brú IS1983287037
Hrina Vigdís fra Grandalen DK1982200111
Freyja frá Tumabrekku IS1982257033
Djörfung frá Gunnarsholti IS1981286305
Olga från Skáneyland SE1993204936 – 2015

Följande ston har erhållit Klass I:
Tinna frá Oddgeirshólum IS1993287428 – 2018, 114 i BLUP och 4 bedömda avkommor
Kvika vom Forstwald DE2002243682 – 2018, 114 i BLUP och 4 bedömda avkommor
Fram från Lindeberg SE2002201219 – 2017, 111 i BLUP och 4 bedömda avkommor
Gullborg frá Dallandi IS1999225111 – 2017, 111 i BLUP och 4 bedömda avkommor
Brynja frá Glæsibæ IS1993257312 – 2016
Skipting frá Bakkakoti IS1995286181
Náttfaradis från Wreta SE1995206571
Muska frá Keldudal IS1992257023
Venus från Skáneyland SE1994205701
Hekla frá Holtsmúla 1 IS1989286691
Sóley från Rolsta SE1993204999
Sprengja frá Ytra-Vallholti IS1985257330
Smáhildur frá Skarði Is1984286033
List frá Litla-Dunhaga I IS1990265247 – 2015
Júlía från Kirkjubæ IS1998286106 – 2015

Följande ston har erhållit Klass II:
Kilja frá Vindási IS1997284947 – 2017, 109 i BLUP och 4 bedömda avkommor
Spes frá Litlu-Tungu 2 IS1999286955 – 2016
Von fra Verket NO1995202014 – 2016
Katla från Stallgården SE1992204616
Hríma frá Hofi IS1995256109
Hrefna frá Götu IS1989284930
Þoka frá Hala IS1983286402
Blökk frá Sturluhóli IS1989256814
Muska frá Keldudal IS1992257023
Brún frá Kúskerpi IS1990256786
Saga från Östtorp SE1987201722
Vakning frá Flugumýri IS1983257026
Rás frá Flugumýri IS1990258620
Hekla frá Kýrholti IS1981257020
Kolbína frá Vatnsleysu IS1987258797
Grása från Stordalen SE1985200905
Snögg frá Ásmundarstöðum IS1982286932
Rán frá Stóra Hofi IS1980286015
Eldvör från Gölshult SE1993205280 – 2015
Fina från Bergshill SE1996206937 – 2015
Odda från Holtsmula IS1994286695 – 2015
Skerpla från Tåkern SE1996207894 – 2015